Informacje praktyczne

  • Dla kogo jest szew okrężny TAC ?

Jeśli choć raz miałaś poród przedwczesny, a szyjka macicy skracała się i otwierała w II trymestrze ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz niewydolność szyjki macicy. Ciężko tą chorobę zdiagnozować poza ciążą, gdyż uwidacznia się dopiero wraz ze wzrostem płodu (około 16 tc). Ważne jest wówczas badanie oceniające stan szyjki: palpacyjne (ręczne) i przez USG. Często wyniki obu badań różnią się. W moim przypadku USG wskazywało szyjkę długą i zamkniętą, a na wizycie parę dni później bez żadnych bolesnych objawów szyjka była skrócona i rozwarta.

  • Jak zakwalifikować się do założenia szwu TAC ?

Należy zapisać się na wizytę kwalifikującą do gabinetu Profesora Krasomskiego w Łodzi przy ul. Płockiej 24 tel. 42 684 42 85. Zabierz ze sobą swoją dokumentację medyczną.

Podczas wizyty profesor bada palpacyjnie i ocenia stan szyjki. Jeśli stwierdza niewydolność, to otrzymujesz skierowanie na założenie szwu TAC. Warunkiem kwalifikacji jest strata ciąży i poród przedwczesny ze szwem McDonalda. Jednak podczas wizyty bądź zdeterminowana. Tylko Ty wiesz, co przeżyłaś podczas porodu przedwczesnego i straty dziecka. Nikt nie powinien skazywać nas na takie dramaty ponownie proponując szew McDonalda.

TAC daje nam dużo większą pewność powodzenia ciąży z niewydolnością szyjki macicy. Mając dużą niewydolność szyjki macicy i po porodzie przedwczesnym, naszą ostatnią deską ratunku jest szew okrężny TAC, wszystkie pozostałe metody (pessar, szew McDonalda) bywają zawodne.

  • Jak przebiega operacja założenia szwu okrężnego TAC ?

Jeśli profesor oceni, że szew TAC jest niezbędny, to wyznacza następny termin wizyty i zaleca wykonać niezbędne badania: CRP, czystość pochwy i morfologię.

Na kolejnej wizycie, jeśli badania są w normie otrzymujemy skierowanie do szpitala ICZMP w Łodzi na założenie szwu TAC.

Wizyty są zazwyczaj we wtorki. Jeśli jesteś spoza Łodzi, możesz już od razu jechać do szpitala ze skierowaniem i rzeczami lub następnego dnia rano na Izbę Przyjęć. W środę wykonywane są badania, USG i przygotowanie do zabiegu. Do 18 można jeść, potem lewatywa wieczorem i już tylko niewielkie ilości picia. Wieczorem odbywa się także rozmowa z anestezjologiem i omówienie rodzaju znieczulenia. Od rana na czczo czekamy na swoją kolej na założenie szwu TAC. Zakładają cewnik, ponieważ po zabiegu przez kilkanaście godzin wstawanie będzie bardzo utrudnione.

Na sali operacyjnej otrzymujemy znieczulenie zewnątrzoponowe (od pasa w dół) w kręgosłup (dolędźwiowe). Operacja nie trwa długo. Lekarz prowadzący wykonuje nacięcie jak przy cesarskim cięciu, a operator główny (profesor) zakłada szew okrężny TAC. Potem lekarz prowadzący zszywa ranę. Jesteś świadoma co się dzieje na sali za parawanem. Bólu oczywiście nie czuć, znieczulenie jest od pasa w dół.

Potem trafiasz na salę pooperacyjną, gdzie czekamy aż zejdzie znieczulenie i walczymy z własnymi nogami, które ważą tonę i próbujemy podnieść. To znak, że znieczulenie schodzi. Jedziemy na salę na oddział. Do wieczora nie podnosimy głowy, dostajemy kroplówki i leki przeciwbólowe. O wstawaniu nie ma się ochoty myśleć. Dopiero następnego dnia dostajesz kleik do jedzenia i sucharki, wszystko to smakuje wyśmienicie ! Potem zaczynamy powoli próbować wstawać, ból jest odczuwalny, nie da się ukryć. Po kilku dniach zostajesz wypisana do domu. Po tygodniu w domu już zapominasz, że miałaś cięcie, przypomina o tym tylko blizna nad spojeniem łonowym. W tym samym miejscu będzie cesarskie cięcie przy porodzie z TAC.

  •  Jak przebiega ciąża z TAC ?

Ciąża z TAC nie odbiega w prowadzeniu od normalnej ciąży. Wykonuje się te sama badania. Trzeba jedynie uważać na siebie, by nie dźwigać. Są jednak mamy, które mają dwójkę dzieci i są w ciąży z TAC i wprost muszą prowadzić normalny tryb życia. Na stronie Lekarze z TAC znajdziesz spis lekarzy w Polsce, którzy zakładają szew okrężny z TAC i prowadzili takie ciąże, znają temat. Zdarzył się przypadek, że podczas cesarskiego cięcia kobiecie przecięto szew TAC w jednym ze szpitali w Polsce, gdyż lekarz podczas porodu nie znał zagadnienia TAC.

  • Co zabrać ze sobą do szpitala ICZMP w Łodzi na zabieg?

– octenisept do psikania na ranę

– szare mydło do przemywania rany

– miseczka na zupę, sztućce, kubek

– czajnik elektryczny (przydaje się w pokoju)

– papier toaletowy

– drobne monety na telewizję – 2 zł

– mydło do rąk i ręcznik

Na dole szpitala jest bankomat, są sklepiki spożywcze, apteka, odzież, kioski z prasą oraz bar i kawiarnia, a także okazjonalne stragany.

Automat z kawą znajduje się przed oddziałem i na dole.

Na oddziale jest kuchnia z lodówką i czajnikiem elektrycznym.

Łazienki są w zależności od pokoju: w jednym jest toaleta z umywalką, a w drugim toaleta z prysznicem.

  • Noclegi w Łodzi

 

  • Kolejne ciąże z TAC ?

W trakcie cesarskiego cięcia przy rozwiązaniu ciąży z TAC podejmujesz sama decyzję, czy szew TAC ma zostać na szyjce macicy czy ma być usunięty. Ja swój szew zostawiłam, planujemy jeszcze drugie dziecko. A jeśli bym nie planowała, a los zdecydowałby inaczej, to zostawiając TAC w przyszłości byłabym zabezpieczona nadal przed porodem przedwczesnym.

Są wśród taśmówek kobiety, które urodziły 3 dzieci z TAC.

  • Co dalej z TAC ?

Profesor Krasomski z Łodzi zakłada szew okrężny TAC od 2001 roku. Dotychczas w ciągu tych 15 lat nie ma doniesień, aby coś złego działo się z „taśmą” TAC, którą większość z nas zostawia na później i nie decyduje się na zdjęcie go w trakcie porodu.