Pessar (krążek)

Pessarium (pessar, krążek)

Kształtem przypomina pierścień, wykonany z silikonu medycznego, w różnych rozmiarach. Polecany jest przy nieznacznej niewydolności szyjki.

Zakłada się go na fotelu ginekologicznym podczas wizyty u ginekologa w trakcie badania palpacyjnego niezależnie od czasu trwania ciąży.

Usuwa się je podobnie jak szew szyjkowy McDonalda, po osiągnięciu dojrzałości płodu, około 37-38 tygodnia ciąży. Jeśli wystąpią najpierw skurcze, krążek sam zsunie się z szyjki macicy nie powodując takich powikłań mechanicznych jak szew McDonalda.

Mnie osobiście pessar nie pomógł donosić ciąży i nastąpił poród przedwczesny w 24tc, synka nie udało się uratować … Nastąpiło zakażenie wewnątrzmaciczne i pęcherz płodowy uwypuklił się przez pessar, nastąpiły skurcze i akcja porodowa.

Przed założeniem pessara powinny być wykonane badania:

– posiew z kanału szyjki macicy,

– posiew z pochwy,

– pH pochwy

– poziom CRP.

Warunkiem założenia krążka jest brak wad macicy oraz szyjka macicy nie powinna być krótsza niż 0,5 cm.

Pessar można zastosować dodatkowo przy założonym szwie okrężnym McDonalda.

Pessary są raczej dobrze tolerowane, jednak często powodują występowanie uciążliwych upławów w ciąży, ale nie mają negatywnego wpływu na rozwój zakażenia.

U pacjentek z założonym szwem okrężnym i/lub pessarem stosuje się w ciąży również leczenie uzupełniające progesteronem, lekami rozkurczowymi, (no-spa forte, magnez) oraz lekami odkażającymi dopochwowymi.

Pessar zakłada się także kobietom posiadającym żylaki, po to, aby podnieść macicę do góry, wówczas krążenie również się poprawia.

Pessary pomagają też kobietom w ciąży, pracującym na stojąco (sprzedawczynie, fryzjerki).

U starszych kobiet leczniczo stosuje się pessar przy kłopotach z nietrzymaniem moczu oraz przy schorzeniu wypadającej macicy.

Pessar krążęk na niewydolność szyjki macicy
Pessar krążęk na niewydolność szyjki macicy

Pessar na niewydolność szyjki macicy
Pessar na niewydolność szyjki macicy